تعمیرکار خودروی خود باشید!

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در یک روز مهم که کارهای فوق العاده ضروری هم دارید، ناخواسته خودروی شما در بین راه متوقف شده است، این یک شوک بزرگ است و شوک بزرگتر زمانی اتفاق می‌افتد که شما هیچ اطلاعاتی هرچند ساده، از فیزیک اتومبیل خود نداشته باشید، آنوقت مجبور خواهید بود با یکی از امدادگران خودرو تماس حاصل نمایید، حال اگر شانس با شما یار باشد که چه بهتر! و بدون هیچ معطلی به کمک شما خواهند شتافت، منتها فرض کنید مسیری که در آن متوقف شده‌اید، خارج از مسیر آنهاست و بایستی مدتی طولانی منتظر بمانید تا آنها از راه برسند. همانطور که می‌بینید، این مسئله نه تنها خوشایند نیست، بلکه ضررهایی جبران ناپذیر هم به جلسه کاری آن روزتان خواهد زد! از این رو ما بر آن شدیم تا با راهنمایی‌های خیلی ساده و کاربردی، آنچه شما بایستی در مورد اتومبیل خودتان بدانید را در اختیارتان قرار دهیم تا با علم و آگاهی خودتان به ارزیابی و عیب‌یابی اتومبیلتان بپردازید. پیشنهاد ما این است با ما تا پایان این مقاله کاربردی همراه باشید.

شناخت اجزای اصلی اتومبیل

یکی از اساسی‌ترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید، اینست که یک سری اطلاعات جامع در رابطه با نوع اتومبیل و اجزای اصلی از قبیل: برف پاکن، صفحه فیوز، باتری، روغن موتور، تسمه‌ها و شمع پیدا کنید، تا بتوانید ابتدا قبل از هر اقدامی در صورت بروز مشکل، با چک کردن این موارد، علت نقص اتومبیلتان را بیابید. اولین و مهمترین بخش فنی یک اتومبیل روغن موتور آن است که بایستی به طور مداوم چک شود. سعی کنید به طور مکرر روغن موتور را چک کنید و اگر مقدارش کمتر از حد نسبی شد، به سطح روغن بیفزایید، یادتان باشد فیلتر روغن نیز بایستی با هر بار افزودن روغن، عوض شود تا باعث کاهش مصرف سوخت و همچنین طولانی شدن عمر خودروی شما شود. همچنین امکان دارد ناگهان چراغ جلو و یا یکی از بخش‌های الکتریکی از قبیل رادیو و یا بالابر شیشه از کار بیفتد، از کار افتادن هر کدام از این موارد به صفحه فیوز اتومبیل شما مربوط می‌شود، از آنجایی که هر کلید فیوز، شماره‌گذاری شده است، از این رو شما به راحتی می توانید کلید سوخته را پیدا و کلید جدید با همان رنگ و شماره را خریده و جایگزین آن کنید. همچنین از دیگر موارد مهمی که باید در نگهداری خودرو به آن توجه نمایید، تعویض شمع می‌باشد، چرا که شمع‌ها در ارتباط با نگهداری مستقیم از موتور خودرو هستند و بسیار بسیار مهم می باشند که بایستی حواستان به آنها باشد.

کلام آخر

اتومبیل شما نیز مانند هر چیز دیگری به نگهداری و تعمیر نیاز دارد و شما بایستی با داشتن اطلاعات کافی در این زمینه، بتوانید در صورت بروز مشکل، خودتان دست به کار شوید تا با پیدا کردن علت هایی که از پسش بر می‌آیید، از هزینه‌های اضافی و هدر دادن وقت جلوگیری نمایید.