امروزه با رشد روز افزون تکنولوژی و فناوری‌های جدید، راههای نوینی برای هر چیزی درنظر گرفته شده است. خودرو از جمله مقوله‌های اصلی و کاربردی در جوامع بشری بوده و هست که در این میان مسائلی که در جهت نگهداری، سرویس و تعمیر آن به کار می‌رود از اهمیت بسزایی برخوردار است، و برای مالکین خودرو یک نیاز می‌باشد که تا حدودی هم که شده با داشتن اطلاعاتی مفید و مختصر در رابطه با خودروی خود، بتوانند با نگهداری صحیح آن، از هدر دادن وقت و هزینه‌های اضافی در قبال سرویس خودرو، جلوگیری کنند.

 

 

 

 

سرویس و تعمیر خودرو

به طور کلی، یکی از نکات مهمی که بایستی در قبال خودروی خود بدانید، نگهداری صحیح و به موقع آن می‌باشد، بایستی حواستان به آیتم‌های ضروری و اساسی اتومبیلتان باشد تا قبل از اینکه خسارتی برایتان به بار آورد، بتوانید با اقدام به موقع از آن جلوگیری نمایید، بنابراین کار شما نگهداری درست و اصولی از خودرو است. به عنوان مثال بایستی حواستان به دودهای سنگینی که ممکن است از خودروی شما خارج شود باشد، این دودها در ۴ رنگ مختلف: آبی، سفید، خاکستری و سیاه می‌باشد که هرکدام نشانه یک اختلال و مشکل در سیستم اتومبیل است، مثلا دود آبی نشانه‌ی روغن‌سوزی موتور است که بایستی با مراجعه به اولین تعمیرگاه خودرو، موتور باز و بررسی شود، یا دود سفید به معنای اینست که موتور خودرو، آب را به داخل اگزوز می دهد که مربوط به سر سیلندر است و به موقع باید سرویس آن را انجام داد تا مشکلات جدی به بار نیاورد. همچنین دود سیاه از ترکیب نادرست و غیراستاندارد مقدار سوخت و هوا می‌باشد و دود خاکستری نیز در اثر نقص‌های مختلف در سر سیلندر و نشت روغن می‌باشد. همانطور که ملاحظه می‌کنید هرکدام از این دودها نشان‌دهنده‌ی یک نقص است که با دیدن و متوجه شدن آن مشکل می‌توانید به موقع دست به کار شوید تا هزینه‌های بسیار بالا روی دستتان نگذارد.

صداهای عجیب و غریب

یکی دیگر از مواردی که بایستی در رابطه با اتومبیل خود به آن توجه نمایید، صداهای عجیب و غریب خودرو در هنگام عبور از دست اندازهای کوچک و بزرگ است. غالبا با گذر زمان، این صداها دلایل مختلفی دارند که در هر صورت بهتر است خودتان را به نزدیک‌ترین سرویس کار خودرو برسانید، منتها چیزی که می‌توانید برای آسودگی خیالتان بگوییم اینست که برای اینگونه صداها، هیچ نگرانی به خود راه ندهید.

 

 

سخن آخر

یادتان باشد با داشتن، اطلاعات و آگاهی هر چند اندک می‌توانید با نگهداری اصولی و اقدام به موقع در جهت رساندن خود به یک سرویس‌کار خودرو، در هزینه‌ها و خسارات جدی، جلوگیری کنید.